Delia

Înainte de Detox eram extrem de furioasă pe orice și oricine. Voiam să îl întâlnesc pe Dumnezeu doar pentru a-i spune eu cât de defect a făcut totul. În prima parte a Programului Detox Sufletesc îmi devenise clar că „trăiesc” o viață împrumutată de la ceilalți, dar nu a mea. Asta a fost frustrant și dureros.
Am scris, am înțeles ce și de la cine am împrumutat comportamente, stări, idei, dar nu a fost suficient până nu am început să fac catharsis.
Am observat că fugeam de frici și ele după mine, până într-o zi când am stat…
Participarea la tabere m-a ajutat enorm.
După toate astea totul s-a schimbat. Sunt plină de viață, nu mai trăiesc în dramă și în poveștile altora, stiu ce vreau și ce nevoi am și am făcut pace cu mine și cu lumea.

Carolina

Înainte de parcurgerea Programului de Meditație vedeam/percepeam totul ca prin ceață. Organele de simț și atenția erau dirijate doar spre exterior.
Funcționam după principiul: mă agăț de ce îmi place și resping ce nu îmi place. Frica din fundal era maximă și dirija din întuneric tot ce făceam.
Parcurgerea repetată a programului a fost ca un antrenament disciplinat de localizare și dirijare a atenției. Faptul că începeam să văd ceva mai mult decât vedeam înainte, a fost un imbold fantastic care mă îndemna să refac iar și iar programul. Concret, prin focalizarea atenției, am văzut din ce în ce mai des punctul esențial: acela când mecanismul inconștient categorizează absolut totul în pozitiv sau negativ. E punctul esențial al ciclului samsaric, care ne ține captivi în cercul vicios.
Am realizat că existența este neutră. Atenția, care în repaus se odihnește în ea însăși, poate rămâne în odihna ei chiar dacă în spațiul percepției apar stimuli (evenimente, gânduri, stări, emoții etc.). Simt că „vederea“ s-a limpezit, s-a clarificat.

Carolina

Înainte de Programul de Relații mă îndrăgosteam de bărbați cu care, în inconștiență, puteam recrea suferința din copilărie. Mă sacrificam total ca să fiu sută la sută la dispoziția partenerului având apoi maximă așteptare ca el să facă același lucru pentru mine. Iar când nu primeam ceea ce credeam că mi se cuvine, mă supăram și începeam cu reproșurile.
Parcurgând programul am realizat că atunci când am plecat de acasă la vârsta de 18 ani aveam deja programat inconștient în mine să mă ignor complet pe mine și să-mi îndrept atenția și privirea doar spre persoanele din exterior. Subtil, am rejucat toată viața meciul care s-a imprimat în mine în timpul copilăriei.
Am realizat că așa cum mă tratez eu pe mine, așa îi tratez și pe cei din jurul meu și la fel simt că sunt tratată de ceilalți.

Ce s-a schimbat concret: mi-am adus atenția de la exterior înspre interior. De atunci un ochi privește în afară și unul înăuntru.

Roxana

Programul Detox m-a ajutat să văd și să înțeleg unde a început toată nefericirea pe care o trăiam. Prin ghidare, pas cu pas, în ritmul meu, am reușit să văd sursa problemelor. Practic, cu ajutorul introspecției, a scrisului, a taberelor și a suportului grupului, am descompus în bucăți mecanismul intern care nu mă lăsa să trăiesc în pace și liniște, și am construit, cu răbdare, un nou mod de a funcționa în această lume, cât se poate de echilibrat. Am ieșit gradual din starea de victimă și am învățat ce înseamnă asumarea responsabilității pentru propria viață. Toate acestea s-au văzut la exterior prin creșterea calității vieții: bucurie, relații armonioase cu cei din jur, găsirea drumului meu în plan profesional, îmbunătățirea situației financiare. Mulțumesc!

Monica

Înainte de Detox eram o Monica deconectată de ea. Nu simțeam, nu auzeam, nu vedeam. După proces, care a fost minunat de dureros, sunt tot Monica, dar acum văd, simt, aud și sunt mereu conectată cu mine.

Viorica Patru

Probabil ai ajuns în punctul în care simți că ceva este în neregulă cu tine și lumea din jur. Și deja stai de ani pe loc sau te zbați insistent pe un drum care duce nicăieri.

Prin Detox Sufletesc primești pură educație, de la zero, reflectată ulterior pe toate planurile. Și este imensă înțelegerea și iubirea celui dispus să-ți fie alături în tot acest proces.

Va fi cel mai greu, dar și cel mai măreț lucru pe care l-ai făcut vreodată. Dacă înainte viața este despre frică, după Detox este despre liniște și acceptare.

Devii ca un pui de țestoasă: nu contează ritmul și nici ce se ivește în cale, tu ai atenția pe libertatea din valurile apei.

Camelia Baciu

Tot ce auzisem până la Detox era despre cum să fii fericit, 7 pași ca să fii împlinit, într-un cuvânt toată lumea mă învăța cum să fac, iar Programul Detox a venit cu exact opusul: cum să mă dezvăț de tot ce am învățat până în acel moment. Și asta a făcut, pas cu pas, ușor și în ritmul meu a înlăturat tot ce credeam că este al meu, de fapt tot ce am preluat și făcut “al meu” de la cei care m-au educat/crescut, toate cele care au devenit “eu” prin identificare, dându-mi senzația că eu am făcut . Programul atât de bine structurat, mi-a arătat cât se poate de clar că “eu” nu făcusem nimic, că eram doar ecoul, proiecția celorlalți care mi-au spus cine sunt, cum trebuie să fiu. Un proces care a implicat multă muncă interioară, nu tocmai ușoară, dar care a adus cu sine iubire, înțelegere, blândețe, bucurie, libertate.

Liz Sarmis

Am început Programul Detox Sufletesc fiind într-o depresie cronică. Mulți ani au fost când, căutând o cale de ieșire, am hrănit mintea studiind cu disperare tot ce ținea de „spiritualitate”, cursuri, etc. Au fost multe și ce a rămas, o minte care „știe” și un abis de suferință. Ce a fost pentru mine Detox? M-a scos din iad! N-a fost ușor, părea uneori că mă scufund mai mult, dar cu ghidare și lucrând hotărâtă, am urmat cu fermitate programul. Am adus la suprafață toată mizeria, hidoșenia programelor care mă țineau înlănțuită. La final eram epuizată fizic dar viața începea să capete culoare. Când am râs prima dată după Detox, părea că toată bucuria lumii s-a adunat în râsul meu.

Maria Belinschi

Foarte mult m-a ajutat grupul de Detox și taberele la care am participat. Acolo am învățat că nu sunt singura „așa”, iar povestea mea nu e cu nimic mai specială decât a celorlalți participanți.

De-a lungul programului m-am simțit constant susținută, iar cel mai important, am fost în permanentă siguranță, ghidată cu multă grijă și blândețe. Cel mai frumos lucru e că odată ce ai intrat în program, faci parte din minunata familie de Detox.

Astăzi, la 3 ani după Detox, pot spune că m-am maturizat (încă continui să o fac), iau decizii conștiente, asumate și învăț să mă bucur de fiecare clipă așa cum este. Cel mai interesant e că lucruri minunate vin în viața mea fără a depune mult efort.

Claudia Juravel

Detox sufletesc – un program de dezvățare, de cunoaștere de sine și un proces de curățare al sufletului. Ce-am pierdut? O haină veche, ponosită in care se aflau rănile și durerile din copilărie. Ce-am câștigat? Pe mine, cea de acum, nou-nouțā, liberă de prejudecăți și resentimente. Și toate astea, alături de un om minunat. Mulțumesc, Tukaram  Paul Avram!